Yenidoğan

Yenidoğan

Yenidoğan ne demek?

Detaylı bilgi için +90 0533 319 39 48 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.    

Prof.Dr.Arzu DURSUN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları & Yenidoğan

Bize Ulaşın

saglam-cocuk-takibi

Sağlam Çocuk Takibi

Çocuk doktoru deyince herkesin aklına, hasta çocukları tedavi eden hekim gelir. Oysa çocuk doktorlarının günlük işlerinin önemli bölümünü sağlam çocukların takibi alır. Çünkü çocuğun sağlıklı.
yenidogan-bebek-kimdir

Yenidoğan Kimdir?

Uzun bir hamilelik dönemi sonunda nihayet bebeğinizi kucağınıza aldınız. Kucağınızda, bir parçanız olduğu halde, sizden başka bir canlı var. Emmek, uyumak, ağlamak, çiş ve kaka.
premature-bebegin-yasam-sansi

Prematüre Bebeğin Yaşam Şansı

Normal gebelik 38 hafta ile 42 hafta arasında sürer. Gebelik 37 haftadan önce sonlanırsa doğan bebeğe prematüre (preterm bebek) denir. 34 hafta ile 36 hafta.
bebeklerde-boyun-egriligi

Yenidoğanda Baş Çevresinin Önemi

Anneler muayene sırasında daha çok bebeğinin ne kadar kilo aldığıyla ilgilenir, gözlerini teraziden ayıramaz. Doktor içinse, daha muayene başlamamıştır bile…
anne-sutu

Dünyanın En İyi Besini; Anne Sütü

Dünyaya gözlerini açan her bebeğin en iyi besini, kendi annesinin sütüdür. Doğum yapan her anne, bebeği için en uygun nitelikte ve miktarda süt üretir.
anne-sutunden-vazgecilir-mi

Anne Sütünden Vazgeçilir mi?

Doğumla birlikte vücuttaki gebelik hormonları azalır, yerine süt yapımını sağlayan prolaktin hormonunun salgılanması artar. Bu durum, bazı annelerde hemen doğumdan sonra gerçekleşirken, bazılarında birkaç günü.
dogum-sonrasi-zayiflama

500 Kalori Alarak Zayıflayın!

Her kadın doğumdan sonra hem bebeğini kendi sütüyle beslemek hem de bir an evvel zayıflamak ister. Peki bu mümkün mü? Bir yandan bebeğe gereken sütü.
emzirmek-bu-kadar-zor-mu

Emzirmek Bu Kadar Zor mu?

Aslında emzirmek son derece doğal, doğal olduğu kadar da kolay bir süreçtir. Her bebek, doğar doğmaz annesinin memesini arar. Her annenin memesi de bebeğini doyuracak.
kafein-bebegi-etkiler-mi

Kafein Bebeği Ne Kadar Etkiler?

Yiyecek ve içeceklerle aldığımız kafein kana karışır ve alınan oranda da anne sütüne geçer. Fünlük kafein miktarı 400 mg'ın üzerine çıkarsa, hem annede hem de.
yenidogan-sariligi

Yenidoğan Sarılığı

Bebeklerin cildindeki sarı renkle kendisini belli eden sarılık, yenidoğanların yarıdan fazlasında görülen, basit bir sorundur. Bebeğin kanındaki bilirubin düzeyinin yükselmesiyle ortaya çıkan sarılık, önce göz.
bebeklerde-boyun-egriligi

Doğumsal Boyun Eğriliği

Her 100 doğumdan 1’inde görülen doğumsal boyun eğriliği, boynun bir tarafındaki kasın, diğer taraftakine göre daha kısa olmasından kaynaklanır. Başını, boynunun bir tarafına doğru eğik.
besik-olumu

Beşik Ölümü

Sağlıklı bebeklerin bir yaşını doldurmadan nedensiz olarak aniden ölümüne, Ani Bebek Ölümü Sendromu adı verilir. Daha çok ilk 2-4 ay arasında görülen bebek ölümlerinin otopsilerinde.
nedensiz-bebek-aglamasi

Nedensiz Ağlama

Çocuğu olan pek çok aile, en az bir kere bebeğinin aniden ağlaması şikayetiyle doktora koşmuştur. Karnı tok, altı temiz, uykusunu almış bebeğin aniden var gücüyle.
inek-sutu-alerjisi

İnek Sütü Alerjisi

Sağlıklı bir bebeğin vücudunun aniden kıpkırmızı olduğunu gören annenin aklına ilk önce alerji gelir. Üstelik de bebeğinin besin alerjisi olduğunu düşünen annenin bu tanısı, çoğu.
Bize Ulaşın
Biz Sizi Arayalım