500 Kalori Alarak Zayıflayın!
Ağustos 14, 2014
Kafein Bebeği Ne Kadar Etkiler?
Ağustos 14, 2014
Aslında emzirmek son derece doğal, doğal olduğu kadar da kolay bir süreçtir. Her bebek, doğar doğmaz annesinin memesini arar. Her annenin memesi de bebeğini doyuracak kadar süte sahiptir. Üstelik her annenin kendi sütü, bebeği için dünyadaki en mükemmel besindir. Sadece o bebek için üretilmiş, ona faydası olacak maddeleri içeren ve 6 ay boyunca başka hiçbir besine ihtiyaç duymayan tek besin, bebeğin kendi annesinin sütüdür. Tek yapılması gereken, bebeğin doğar doğmaz annesinin memesine yaklaştırılmasıdır. Gerisi, biraz sabır ve kararlılıkla kendiliğinden gelir.
Böylesine doğal bir süreç, çoğunlukla o kadar küçük nedenlerle sekteye uğrar ki! Anne de bebek de daha ne olduğunu anlamadan kendilerini mamayla, biberonla beslenirken buluverir. Oysa bütün zorluk, sadece ilk birkaç haftadadır. Bu süre boyunca birbirlerini tanıyan anneyle bebek, kendi ideal emzirme ilişkisini kurar. Yeter ki bebeğinizi emzirmeyi gerçekten isteyin ve sabırlı olun. Bu sabrın sonunda kazanan, hem siz hem de bebeğiniz olacak.
Başarılı emzirmenin püf noktaları var mı?
– Doğumdan sonraki ilk bir saat içinde bebeğinizi emzirin. Çünkü bu ilk saatte bebeğiniz uyanık ve hareketli olduğu için memeyi daha kolay alır. Ayrıca emzirme sayesinde hormonlarınız daha kolay salgılanarak, vücudunuzun normale dönmesini hızlandırır.
– Ülkemizde bazı hastanelerde, özellikle sezaryenle doğumdan sonra annenin sütünün gelmediği düşünülür ve bebeğe mama verilir. Annesinin sütünü çekmek için uğraşmak yerine, biberonla kolayca beslenmeye alışan bebek, anne sütünü almak istemez. Bu durumu önlemek için doğumdan önce kadın doğum ve çocuk uzmanıyla görüşerek, tıbbi gerekçeler dışında bebeğinize şekerli su da dahil olmak üzere, kendi sütünüzden başka bir şey verilmemesini isteyin.
– Bebeğinizden kan alınması gibi acı verici tıbbi müdahaleler gerekiyorsa, emzirmenin bitmesini bekleyin.
– Bebeğinizi her acıktığında, her fırsatta emzirin. Sakın ona daha ilk günlerden beslenme düzeni oluşturmaya çalışmayın. İlk günlerde 24 saatte, 8-12 kez emzirebilirsiniz. Beslenme düzeni oluşturmak için bebeğin 1 buçuk, 2 aylık olmasını bekleyin.
– Bebeğin kakasını takip edin ve not edin. Kaka sayısı ve sıklığı, beslenmenin aynasıdır. Bebekler, ilk gün ortalama 1, ikinci gün 2 kez kaka yapar, sonra bu sayı artar. 3-4. günden itibaren, kaka rengi siyahtan sarıya doğru değişmeye başlar.
– Hastanede 48 saatten az kalırsanız, 4-5. gün mutlaka çocuk doktoruyla görüşün.
– Bebeğinizi emzirmek için ideal duruş şeklinizi bulun, gevşeyin, bebeğiniz emmeye başlarken derin nefes alıp verin. Bebeğini uzun süre başarıyla emzirmiş annelerle, kendi annenizle konuşun, deneyimli bakıcılar, bebek hemşireleri ve çocuk hekimlerinden öneriler alın.