Anne Sütünden Vazgeçilir mi?
Ağustos 14, 2014
Emzirmek Bu Kadar Zor mu?
Ağustos 14, 2014
Her kadın doğumdan sonra hem bebeğini kendi sütüyle beslemek hem de bir an evvel zayıflamak ister. Peki bu mümkün mü? Bir yandan bebeğe gereken sütü üretmek için beslenirken, diğer yandan zayıflanabilir mi?
Evet, mümkün! Bebeğinizi kendi sütünüzle besleyip anneliğin keyfini çıkartırken, eski çekici halinize geri dönebilirsiniz. Bunun için sadece 6 hafta kadar sabretmeniz yeterli. Bu 6 hafta içinde süt salgınız, bebeğinizin ihtiyacı kadar yükselir. Süt salgınız belli bir düzeye geldikten sonra, yavaş yavaş kilo vermeye başlayabilirsiniz. Üstelik günde fazladan 500 kalori alarak!
Tabii ki zayıflamanızın garantisi, tek başına bu fazladan 500 kalori olamaz! Bu 500 kaloriyi hangi besinlerden aldığınız çok daha önemli. Taze sebze ve meyve ağırlıklı, posalı gıdalar içeren protein, kalsiyum ve demirden zengin gıdalar zayıflamanızı kolaylaştırırken, bebeğinizin de tüm ihtiyaçlarını karşılar. Sağlıklı ve dengeli beslenme olarak tanımlayacağımız bu tür bir beslenmeyi, düzenli egzersizle de desteklerseniz, zayıflamanız işten bile değildir.
Zayıflamanızı kalıcı kılmanın tek yolu ise yavaş kilo vermektir. Hızlı kilo kaybı, verdiğiniz kiloları tekrar geri almanıza yol açarken, bebeğinizin sağlığını da tehlikeye atar. Hedefiniz haftada yarım kilo vermek olmalı. Zaten emziriyorsanız, emzirmeyen bir anneye göre fazladan 800 kalori harcıyorsunuz demektir. Dolayısıyla bebeğinizi beslemek, aynı zamanda kilo vermenizi kolaylaştırır. Fakat aynadaki hamilelik öncesi görüntünüze dönebilmeniz, ancak 10. aydan önce mümkün. Bundan daha önceki zayıflamalarınızın ne sizin ne de bebeğinizin işine yaramadığını unutmayın!
Günlük kalori alımlarını karşılaştırırsak;
– Ortalama kadın: günde 1800-2200 kalori
– Emziren anne: günde 2300-2700 kalori
– Hamile kadın: günde 2600-3000 kalori
– Süt miktarını artırmak için bol su için.
Sütün ana maddesi sudur. Bol süt içip, bol sıvı almalısınız. Günde en az 8, hatta 12 bardak su içmeniz en idealidir.
Yiyip içtiklerinize dikkat edin, yedikleriniz sütünüze geçer
Beslenmeyle birlikte sütünüze geçen bazı maddeler, bebeğinize zarar verebilir. Bu maddelerin hangileri olduğunu belirten bir liste yoktur. Herkesin; “bebeğe gaz yapar” dediği süt, lahana gibi besinler sizin bebeğinizi rahatsız etmeyebilir. Bebeğinize dokunabilecek besinleri, gözlemleyerek anlayabilirsiniz.
Bebeğinizin hangi gıdalardan rahatsız olduğunu şu testten anlayabilirsiniz:
Beslenmeden sonra;
– Bebeğiniz rahatsızlandıysa,
– Sancılandıysa,
– Daha az uyumaya başladıysa,
– Alerjik döküntüler olduysa,
– Hırıltılı nefes alıp veriyorsa,
– Kakası yeşil renkli veya sümüklü ise, tükettiğiniz besin sütünüz aracılığıyla bebeğinize zarar veriyor demektir. Bebeğinize hangi besinlerin zararlı olduğunu, yediklerinizi kaydederek anlayabilirsiniz.
Bunların dışında çay, kahve, sigara ve alkol için test yapmaya hiç gerek yok. Bebeğiniz istediği kadar sağlıklı olsun, bu maddeler mutlaka ona zarar verir. Bu yüzden özellikle emzirdiğiniz sürece alkol, sigara ve kafeinden uzak durmalısınız.
Demir depolarınız yeterli mi?
Doktor kontrolünde bir hamilelik geçiren kadınların bir kısmı, doğumdan sonra vitamin veya demir ilacı almaya ihtiyaç duymaz. Hamilelik boyunca aldıkları vitamin ve demir takviyesi onlar için yeterli olur.
Kadınların büyük bir kısmı ise hamilelik boyunca vitamin ve demir takviyesi aldığı halde, doğumla birlikte demir depoları boşaldığı için demir eksikliği başlar. Bu kadınların doğumdan sonra düzenli olarak demir kullanmaları gerekir. Hangi ilacı, ne kadar dozda kullanacaklarını, kadın doğum uzmanları gerekli tahlilleri yaptıktan sonra söyler.
Fakat vitamin ve demir takviyesine ihtiyaç duyulsun veya duymasın, her kadının doğumdan sonra sağlıklı ve dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. Sadece bu yolla hem kendi hem de bebekleri için gereken maddeleri doğal yollardan alırken, daha kolay kilo verebilirler.