Dünyanın En İyi Besini; Anne Sütü
Ağustos 14, 2014
500 Kalori Alarak Zayıflayın!
Ağustos 14, 2014
Doğumla birlikte vücuttaki gebelik hormonları azalır, yerine süt yapımını sağlayan prolaktin hormonunun salgılanması artar. Bu durum, bazı annelerde hemen doğumdan sonra gerçekleşirken, bazılarında birkaç günü alır. Yani bazı annelerin sütü doğumdan hemen sonra, bazılarının sütü ise birkaç gün içinde gelir.
Süt ne zaman yapılırsa yapılsın, sütün akabilmesi için bebeğin annesinin memesini emmesi gerekir. İşte bu nedenle annenin sütü olsun ya da olmasın, doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmesi çok önemlidir. Doğumdan hemen sonra emzirmenin faydası sadece sütün yapımını hızlandırmakla kalmaz. Aynı zamanda bebeğin, ağız sütü adı verilen ve onu hastalıklardan koruyan son derece değerli bir besinle beslenmesini de sağlar.
Fakat her zaman işler bu kadar yolunda gitmeyebilir. Bazı tıbbi durumlar vardır ki, emzirmek, bebeğe ve anneye zarar verebilir.
Anne sütünden ne zaman vazgeçilir?
Annenin kanser hastası olup kemoterapi gibi süte zarar verecek tedavilere girmesi, kronik bir hastalığı olup düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda kalması durumunda anne sütünden vazgeçilir. Bunun dışındaki göğüslerin aşırı dolması, gerginliği, meme apsesine kadar varmayan meme iltihabı gibi tıbbi durumlarda çeşitli önlemler alınarak, bebeğin anne sütüyle beslenmesine devam edilir.
Göğüslerin aşırı dolması ve şişmesi
Doğumdan 2-3 gün sonra, prolaktin hormonu daha çok salgılandığı için göğüslere daha çok kan gelir, kan geldikçe de süt üretimi başlar. Bu süreç nedeniyle göğüslerde şişlik, gerginlik, rahatsız edici bir dolgunluk olur. Bu durum her annede farklı düzeydedir. Kimisinde hafif bir şişkinlik olurken, kimi annede göğüsler şaşırtıcı ölçülerde büyür ve zonklama tarzında bir ağrı hissedilir. Bazen şişlik kola doğru yayılır.
Eğer siz de böyle bir durumdan şikayetçiyseniz, tedirgin olmanıza hiç gerek yok, bebeğiniz için süt üretmeye başladınız demektir. Tek yapmanız gereken bebeğinizi olabildiğince emzirmek. Sağlıklı bir emzirme sonucunda şişlik 24- 48 saat içinde normale döner. Emzirmezseniz, sorun daha da ciddileşebilir. Bu durumda size tavsiyemiz, göğüslerinizi iyi bir süt pompasıyla boşaltmanız.
Göğüslerinizin gerginliği, bir süre sonra bebeğinizin ihtiyacına göre süt üreterek, kendiliğinden düzelecek. Fakat o zamana kadar da bazı küçük önlemler alarak, rahatsızlık duygusundan kurtulabilirsiniz.
– Göğüslerinizi destekleyen bir emzirme sutyeni kullanın, çok sıkmamasına dikkat edin.
– En geç 2-3 saatte bir emzirin. Her seferinde her iki göğsünüzü, her birini 10-20 dakika olmak üzere emzirin. Emzirmek için gerekirse bebeğinizi uyandırın.
– Meme başınız ve etrafındaki kahverengi alan sertken emzirmekten kaçının. Bu durumda emzirmeye zorlamanız meme başında çatlaklara yol açabilir. Göğüs ucunuzu yumuşatmak için ellerinizi kullanarak bir miktar süt sağmanız, süt akışını başlatır. Bu da yeterli olmuyorsa, ılık bir duş iyi gelebilir.
– Kahverengi bölgeyi yumuşatmak veya bebeğinizin emmeyi ısrarla reddetmesi durumları dışında, süt pompası kullanmaktan kaçının. Aşırı pompa kullanımı, süt üretimini çok fazla artırır. Bu da göğüslerinizdeki dolgunluk hissi ve ağrının artmasına neden olur.
– Bebek emerken, emdiği memeye yavaşça masaj yaparak süt akışını kolaylaştırın.
– Ağrı hissinin azalması ve şişliğin inmesi için emzirme sonrası meme üzerine buz torbası uygulayın. Bunun yetmediği durumlarda, paracetamol türü ağrı kesiciler kullanın.
– Göğüslerinize doğrudan sıcak bez, termofor gibi uygulamalardan kaçının. Doğrudan sıcak uygulamaları, göğüslerdeki gerginliği artırır.
Meme iltihabı
Her 20 anneden birinde görülen meme iltihabı, anneleri en çok rahatsız eden emzirme sorunlarının başında gelir. Tıp dilinde mastit olarak bilinen hastalık, süt kanallarının tıkanması veya mikroorganizmalar tarafından kaynaklanır. Meme iltihabının en sık görüldüğü dönem, doğumdan sonraki 10-28. günler arasıdır. Meme iltihabı erken teşhis edildiğinde kolayca tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen mastitler ise meme apsesine kadar ilerleyip, bebeğin anne sütüyle beslenmesini engeller.
Meme iltihabı neden olur?
– Meme başındaki çatlaklarda bulunan bakterilerin süt kanallarına doğru yayılmasıyla olur.
– Emzirmeyen annelerin göğüslerinin şişmesi mastite yol açabilir.
– Emzirse bile göğüslerin yeterince boşalmaması, iltihaplanmaya neden olabilir.
– Yeni doğum yapan annelerin aşırı yorgun, stres altında ve yeterince beslenememesi sonucunda hastalıklara karşı direncinin azalması, mastite zemin hazırlar.
– Özellikle ilk doğum yapan annelerin meme başları daha hassas olduğu için mastit, daha sık görülür.
Meme iltihabının belirtileri nelerdir?
– İlk belirtisi soğuk algınlığı gibidir.
– Bir veya iki göğüste kızarıklık, sıcaklık ve sertlik olur.
– Göğüslerde ağrı ve süt kanallarında şişlik olabilir.
– Annede ateş, halsizlik ve yorgunluk mastitin daha ciddi olduğunu gösterir.
Bu durumda ne yapılmalı?
Hemen doktorunuzla görüşün. Muhtemelen antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Bu durumda emziriyorsanız, kullandığınız ilaçların bebeğe zarar vermeyeceğini özellikle sorun. Antibiyotiğin etkisi başlar başlamaz, belirgin bir rahatlama hissedeceksiniz.
Mastit sırasında bebeğinizi emzirebilir misiniz?
Evet, mastit sırasında emzirmek, çok acı verir. Ancak biran önce iyileşmek, süt kanallarınızın boşalarak yeni tıkanıklıklar olmaması ve sütünüzün kesilmemesi için emzirmeniz gerekir. Emzirmeden bir kaç dakika önce ılık kompres, acı duymanızı azaltır.
Eğer bebeğiniz emerek iltihaplı göğsünüzü tam boşaltamıyor ya da aşırı acı hissi nedeniyle emziremiyorsanız, göğsünüzü bir süt pompasıyla boşaltın. Sağdığınız sütü biberonla bebeğinize verebilirsiniz. Şunu unutmayın, göğsünüzü boşaltmak için en iyi pompa, bizzat bebeğinizdir!
Hasta göğüsten emme sonucu bebek hastalanabilir mi?
Hayır! Zaten sizi hasta eden mikroplar, muhtemelen bebeğinizin ağzı yoluyla bulaşmıştır ve kendi mikroplarının ona geri verilmesinin bir zararı yoktur.
Mastit kendiliğinden geçer mi?
Mastit tedavi edilmeyip kendi haline bırakılırsa, ilerler ve meme apsesi gibi daha ciddi sonuçlar doğurur. Meme apsesi, yoğun antibiyotik tedavisinin yanı sıra, cerrahi yolla apsenin boşaltılmasıyla iyileşebilir. Mastitin bu noktaya gelmesi durumunda, bebeğinizi emzirmekten vazgeçmek zorunda kalırsınız.